Forradalmi képek az Agórában

2016.09.06. 15:37

Fotó: Banczik Róbert

Az 1956-os forradalom pillanatai elevenedtek meg szeptember 6-án a Hirös Agóra Ifjúsági és Kulturális Központ falain. A tárlatot dr. Sántha Gábor nyitotta meg és szeptember 12-ig látogathatja a kecskeméti közönség.

Az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetsége az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulójára országos rajzpályázatot hirdetett középiskolásoknak. A pályázat célja az Októberi Tűzvirág ’56 című irodalmi antológiában megjelent művek illusztrálása volt. A kötet az 1956-os forradalomhoz, majd az azt követő megtorlásokhoz kötődő hazai és külföldi versek, írások válogatásából tevődik össze.  A beküldött műveket neves képzőművészekből álló zsűri értékelte, Gyulai Líviusz Kossuth-díjas grafikus művész, a Nemzet Művésze elnöklésével.

"Tennünk kell azért, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc örök és fénylő példa maradjon a magyar- és világtörténelemben. Éppen ezért alkotásokkal is igyekeztünk hozzájárulni ahhoz, hogy ez a dicsőség megmaradjon az utókornak is. Kérem a fiatal alkotókat, dolgozzanak tovább, szülessenek további alkotások a kezeik közül, amik megőrzik e büszke ország példaértékű helytállását, a gyász és a tisztelet örök mementóját, 1956 igaz történetét, hőseinek üzenetét, a szégyenteljes megtorlást és az elnémítás bűneit! " - mondta megnyitóbeszédében dr. Sántha Gábor az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetségének elnöke.

Az ország több pontjáról beküldött mintegy 80 képből 40 művet választottak ki a vándorkiállításra. Kecskemétre szeptember 6-án érkezett a gyűjtemény, a Hirös Agóra Ifjúsági és Kulturális Központ egyik termébe.

Kecskemétről három iskolából érkezett be pályamunka a felhívásra: Ádám Anna, a Katona József Gimnáziumból, Sipos Benjámin Godó a Kecskeméti SZC Gáspár András Szakközépiskolájából, Zsigó Fanni pedig a Kecskeméti Bányai Júlia Gimnáziumból jelentkezett.

Zsigó Fanni munkájával III. helyezést ért el, és különdíjas is lett. Fanninak ez volt a második rajzversenye, eddig főleg a tanulás töltötte ki az idejét.

„Egy rajzóra elején láttam meg a felhívást, épp egy héttel a határidő előtt. Azt gondoltam, inkább nem is jelentkezem, hiszen ennyi idő alatt úgysem tudom majd befejezni. Aztán végül mégis megpróbáltam, elkészültem vele és be tudtam küldeni a rajzot.” – mesélte Fanni.

A különdíjas azt is elárulta, a választott versében központi szerepet kapott a krizantém, ami még a háborús időkben is képes pompázni, így a képnek is ez a főmotívuma.

A kiállítás rendhagyó történelemórával zárul majd, szeptember 12-én, hétfőn, 11 órakor Schrötter Tibor, a Magyar Szabadságharcosok Világszövetségének elnöke tart előadást életének meghatározó eseményeiről.