Rendhagyó történelemóra - 1956

„Schrötter Tibor ott volt és most itt van: megtiszteltetés számunkra, hogy ezen a rendhagyó történelemórán ő is elmesélheti nekünk, kik is voltak azok a pesti srácok, akik nem félve és nem megalázkodva nekimentek az orosz tankoknak” – mondta megnyitó beszédében Ughy Attila, Pestszentlőrinc-Pestszentimre polgármestere, Galgóczy Zoltán alpolgármester köszöntője után.
A kerület önkormányzata, október 23-ra készülvén, azért szervezte meg ezt a rendhagyó történelemórát 2015. október 2-ára, mert úgy látják: fiataljaink méltatlanul keveset tudnak 1956-ról, a XX. század egyik legjelentősebb forradalmáról, hazánk történelmének kiemelt fejezetéről. 

A Kondor Béla Közösségi Házba szép számmal jöttek el diákok s tanárok, hogy meghallgassák Schrötter Tibort, az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetsége alelnökét, aki megismerte nemcsak Rákosi, hanem Kádár börtöneit is. Ő 1990-ig soha nem szégyellte, hogy ’56-os volt, 1990 után pedig soha nem dicsekedett ezzel.
Másfél évtizede járja az országot, főként az iskolákat látogatja. Személyes sorsán, szenvedésein, megaláztatásain keresztül ismerhetik meg azt a korszakot, akik őt hallgatják. Húsz tablón mutatja az általa megőrzött-gyűjtött ’56-os dokumentumokat és relikviákat, vándorló kiállítóként.

Ez volt a 76. rendhagyó történelemóra, amelyen ismert személyiségek is részt vettek: dr. Lomnici Zoltán, az 1956-os MSZVSZ tiszteletbeli elnöke, dr. Sántha Gábor elnök, Csigás Zoltán alelnök, Andrássy Krisztina és Andrássy Frigyes operaénekesek. A művészek rögtönzött előadással emelték a rendezvény színvonalát: a Honfoglalás című film „Kell még egy szó” kezdető dalát énekelték el.

A Kondor Béla Közösségi Ház vezetősége, Császár Bíró Lilla igazgatónővel együtt, partnerként működött közre ebben a megemlékező rendezvényben. Kiegészítésként tablókon és fényképeken mutatták be a kerület ’56-os történelmét. Helyet adtak A. Bak Péter, Corvin Művészeti Éremmel díjazott festőművész képeinek, amelyeket dr. Kelényi István művészettörténész méltatott – az Amerikában élő Kovács Pál szobrászművész, itt kiállított alkotásaival együtt. Ezekben ugyanaz a hevület jelenik meg, amely 1956-os különös „biciklitúráján” adott neki erőt, amikor Szegedről Budapestig tekert, hogy a szabadságért harcolhasson.

 Ughy Attila polgármester köszönetét és tiszteletét fejezte ki Schrötter Tibornak, A. Bak Péternek és Kovács Pálnak, s így zárta beszédét:
„Azt gondolom, hogy ebben a zavaros időszakban kötelességünk megragadnunk minden olyan alkalmat és lehetőséget, hogy 1956-ról beszéljünk. 1956-ról és annak minden részletéről, hogy a virgonc, csibész gyermekek felfedezzék és megértsék: az elődök akkor azt tették, amit egy honszerető büszke magyarnak tennie kellett.” 

egy kis részlet a kiállításról...

Schrötter Tibor visszaemlékezik...

diákok a történelemórán...